Należy spożyć do czy najlepiej spożyć przed?

Badania pokazują, że te dwa różne zapisy bywają mylone a nawet traktowane jako równoznaczne. Nic bardziej mylnego. Słowa mają swoje znaczenie – niezwykle konkretne.

Należy spożyć do” to nie podlegająca dyskusji informacja o nieprzekraczalnym terminie bezpiecznego spożycia danego produktu. Z resztą samo słowo „należy” ma w sobie coś z nakazu! Określenie to możemy znaleźć na takich produktach jak: świeże ryby i mięso, produkty garmażeryjne, niepasteryzowane soki, mleko i nabiał. Zachowaj ostrożność i przestrzegaj dat wskazanych przez producenta, gdyż produkt po upływie terminu może powodować groźne konsekwencje zdrowotne. Właściwie przechowuj a przed zjedzeniem sprawdź organoleptycznie (czyli swoimi zmyysłami), niektóre z tych produktów trochę „po terminie” można zjeść bez większego ryzyka

Najlepiej spożyć przed” możemy traktować jako „życzliwą sugestię”. Termin ten oznacza datę minimalnej trwałości. Jest stosowany w przypadku produktów, które nawet “po terminie” nie ulegają zepsuciu – może zmienić się ich smak, zapach czy konsystencja. Tak opisane najczęściej są produkty zbożowe, np. mąki, makarony, kasze, ryże, kawa, herbata, część słodyczy, mrożonki, niektóre przyprawy. Produkty te możemy spożywać nawet po upływie ich daty ważności, co pewnie zdarza się każdemu z nas. Pamiętajmy, by dobrze je przechowywać (zgodnie z zaleceniami producenta) a także by przed spożyciem sprawdzić je organoleptycznie: obejrzeć, powąchać i posmakować!

Aż 64% Polaków nie wie, że informacje na opakowaniach ,,należy spożyć do” i ,,najlepiej spożyć przed” nie oznaczają tego samego. Bądź po dobrej stronie i przekonuj innych, że warto dostrzec różnicę!