Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą

Utworzono: 02-12-2021

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie inspirowane książką „Na marne”.

Rozmowę z Martą Sapałą poprowadzi Hanna Łozowska.

 

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

Na marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Transmisja odbędzie 14 grudnia o godz. 18:00 na profilu CIEE w Facebook Live: www.facebook.com/CIEEGdansk

Wydarzenie na FB

Marta Sapała - dziennikarka, freelancerka. Współpracuje m.in. z Dwutygodnikiem oraz Znakiem, najczęściej pisze o codzienności, oglądając jej systemowe uwikłanie. Jej ostatnia książka "Na marne" (Czarne 2019), reportaż, o tym jak traktuje się żywność, była nominowana do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020. Pracuje nad książką o prawie do oddychania czystym i zdrowym powietrzem.

Hanna Łozowska - kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku. Związana także z Agencją autorską „Opowieści”. Prowadzi bloga Halo, książki. Entuzjastka równości.

Projekt „DZIAŁAMY W KLIMACIE” realizujemy dzięki finansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Organizatorem jest Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są Agencja Autorska Opowieści i Gdańska Fundacja Wody. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.

Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą